هزینه برگزاری مراسم عروسی همواره از بخش‌های پر استرس و پرخرج ازدواج است. اما در این بین هزینه‌هایی وجود دارند که اگر از آن‌ها چشم پوشی کنید می‌توانید جشن عروسیتان را کم هزینه‌تر و مقرون به صرفه‌تر برگزار کنید. با وجود اینکه عروس و داماد دوست دارند جشنی بگیرند که کم و کاستی نداشته باشد اما ما پیشنهاداتی را در این مقاله برای شما عنوان می‌کنیم تا بتوانید عروسی کامل و به دور از هر گونه کم و کاستی را برگزار کنید.

اکنون بخرید:

خرید جهیزیه کامل قسطی

تعداد میهمانان را کم کنید

میهمانان عروسی

در جشن عروسیتان لازم نیست تمام اقوام دور حضور داشته باشند، باید لیستی از تمامی میهمانان تهیه کنید و ببینید کدام یک واجب‌تر هستند، انتخاب کنید که چه کسانی را می‌خواهید برای جشن عروسیتان دعوت کنید. اگر به دنبال کم کردن هزینه جشن عروسی هستید گلچین لیست میهمانان بهترین راه است. سعی کنید فقط اقوام درجه ۱ را به جشن خود دعوت کنید.

اکنون بخوانید:

لیست هزینه‌های عروسی

اما در نظر داشته باشید که مراسم عروسی پر زرق و برق، تالار لوکس، منو غذایی سلف سرویس، گل‌آرایی رویایی، همه و همه می‌توانند شبی خاطره انگیز و شیرین را برایتان بسازد اما ضامن خوشبختی شما نیستند.
حال در ادامه ما پیشنهاداتی برایتان داریم تا بتوانید هزینه‌های اضافی در جشن عروسیتان را حذف کنید.

کارت عروسی خود را ارزان انتخاب کنید و یا خودتان بسازید

کارت عروسی ارزان

بسیاری از عروس خانم‌های خوش سلیقه و هنرمند برای کاهش هزینه‌های عروسی کارت دعوت جشن عروسیشان را خودشان آماده می‌کنند. شما میتوانید از طراحی تا چاپ کارت را انجام دهید که هم ارزش بالاتری دارد و از لحاظ هزینه‌ای هم بسیار کمتر از کارت‌های آماده برایتان تمام می‌شود. به طور کلی نباید برای کارت عروسی هزینه چندانی کرد به دلیل اینکه کارت عروسی شما یک‌بار توسط میهمان خوانده می‌شود و بعد از عروسی به سطل زباله می‌رود، پس در این گزینه هرچه کمتر هزینه کنید به صرفه‌تر است.

اکنون بخوانید:

نکات مهم کارت عروسی

سعی کنید جشن‌تان را در خانه یا فضای باز برگزار کنید

برگزاری جشن در تالار هزینه گزاف و سنگینی را به همراه دارد. برای کم کردن هزینه‌های عروسی، اگر خانه پدری بزرگی دارید عروسی را در آنجا برگزار کنید و اگر در نهایت مجبور به اجاره تالار شدید باید دقت کنید که روزهای وسط هفته را انتخاب کنید تا هزینه ورودی تالارها کمتر باشد. حتی برای کم کردن هزینه خود می‌توانید در فصل‌های پاییز و زمستان مراسم عروسی خود را برگزار کنید که باز هم در این مورد هزینه ورودی تالارها بسیار کم‌تر از فصل‌های بهار و تابستان است.

از گل‌آرایی کمتری استفاده کنید

وجود گل در هر محیطی شادابی، تازگی و حس طراوت را تداعی می‌کند، اما به منظور کاهش هزینه‌های ازدواج بهتر است یا از گل‌های کمتر استفاده کنید یا گل‌های مصنوعی را جایگزین گل‌های طبیعی کنید. حتی در انتخاب رنگ ماشین عروس، رنگ سفید را بیشتر مد نظر قرار دهید به دلیل اینکه با این رنگ می‌توان از هر مدل گلی استفاده کرد.

به جای هدیه گرفتن از دوستانتان از آنها درخواست کمک کنید.

توجه داشته باشید که اگر دوست یا آشنایی دارید که مهارت خاصی دارند و می‌توانند در برگزاری جشن کمکتان کنند، از آن‌ها درخواست کنید و بخواهید که به جای هدیه عروسی در حقتان لطفی کنند. اگر دوست آرایشگر، عکاس، فیلمبردار دارید این بهترین راه برای کم کردن هزینه‌های ازدواج است، چه کادویی بهتر از این.

خرید طلا

در این شرایط اقتصادی و قیمت بالای طلا در کشور ما، چه فرقی دارد که سرویس شما طلا باشد یا نقره؟ شما تنها برای یک شب می‌خواهید از آن استفاده کنید، نقره نسبت به طلا دچار نوسان کمتری می‌شود و به هزینه کمتری هم نیاز دارد.

ساخت گیفت عروسی

گیفت عروسی

برای ساختن گیفت‌های عروسیتان خودتان اقدام کنید. با کنف، ربان، مروارید، کارت پستال و …. می‌توانید از هنر دست خودتان استفاده کنید. همانند ساخت کارت عروسی می‌توانید یک یادگاری از جشن عروسیتان برای اقوام درجه ۱ و دوستانتان آماده کنید و هزینه کمتری هم نسبت به گیفت‌های موجود در بازار دارد.

شام عروسی ساده

امروزه برخلاف سال‌های گذشته کمتر کسی شام شب عروسی را به صورت سلف سرو می‌کند. قرار نیست شما میهمان را تا هفته آینده سیر نگهدارید و اسراف کنید، بهترین راه برای شام عروسی انتخاب دو نوع غذا و سرو آن به صورت دیس پرس است که از لحاظ هزینه‌ای بسیار مقرون به صرفه است.

از گل‌های ارزان و فصلی استفاده کنید

برای گل‌آرایی سالن و ماشین عروس بهتر است از گل‌های ارزان‌تر و فصلی استفاده کنید، که نسبت به گل‌های دیگر هزینه کمتری دارند. به عنوان مثال به جای استفاده از لیلیوم و یا آنتریوم بهتر است از رزهای ایرانی، داوودی استفاده کنید.