یکی از مهم‌ترین و پردغدغه‌ترین بخش‌های قبل عروسی تهیه و چیدمان جهیزیه عروس است. برای انجام این‌کار حتما باید برنامه‌ریزی کنید و وقت کافی داشته باشید، در غیر اینصورت نتیجه‌ای که می‌گیرید به هیچ عنوان باب میلتان نخواهد بود به همین دلیل ما در این مقاله می‌خواهیم اطلاعاتی ارزشمند را در این‌باره در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید خریدی مقرون به صرفه و اقتصادی داشته باشید و یک جهیزیه کامل بدون هیچ کم و کاستی را تهیه کنید.
اما باید به این نکته توجه داشته باشید که نسبت به بودجه‌تان خرید کنید و این جمله که اگر کسی برای جهیزیه پول بیشتری خرج کند جهیزیه کامل‌تری خواهد داشت صد در صد درست نخواهد بود به این دلیل که خرید جهیزیه کاملا بستگی به نوع خرید و لیست اقلام شما دارد و با هزینه پایین هم می‌توان یک جهیزیه کامل تهیه کرد.

برای خرید جهیزیه باید به نکاتی توجه داشته باشید:

انتخاب رنگ

در ابتدا و قبل از خرید هر چیزی بهتر است رنگ وسایل بخش‌های مختلف را انتخاب کنید و درباره رنگ لوازم‌هایی که می‌خواهید خریداری کنید تصمیم بگیرید، وسایل اتاق خواب، آشپزخانه، پذیرایی، سرویس بهداشتی و حمام.

خرید اقلام ضروری

امروزه با توجه به وضعیت اقتصادی و رشد اقتصادی کشور بیشتر افراد با محدودیت بودجه در خرید جهیزیه مواجه هستند، تنها دلیل آن هم می‌تواند این موضوع باشد که قیمت‌ها در مقایسه با قبل بسیار افزایش پیدا کرده است. برای خرید جهیزیه هم بهتر است اقلامی که ضروری و لازم نیستند را حذف کنید و بیشتر تمرکز و توجه خود را روی اقلام ضروری و اصلی قرار دهید. برخی وسایل هستند که بعد از شروع زندگی هم می‌توان آن‌ها را خرید و خیلی ضروری نیستند، به عنوان مثال؛ به جای اینکه یک فریزر و یک یخچال معمولی بخرید بهتر است از یخچال‌های دو منظوره استفاده کنید که هم فضای کمتری را اشغال می‌کند و هم از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.
نهایتا باید لیستی تهیه کنید و برای هر بخشی اقلام ضروری و غیرضروری را از هم جدا کنید که در حین خرید دچار سردرگمی و بی‌نظمی نشوید.

مارک ایرانی بهتر است یا مارک خارجی؟

بسیاری از کالاهای ایرانی هستند که از لحاظ کیفیتی با نمونه مشابه خارجی خود برابری می‌کنند اما متاسفانه در کشور ما کالای خارجی برای عموم، بیشتر از کالای ایرانی جا افتاده است به همین دلیل بیشتر افراد برای خرید به سمت کالاهایی با مارک خارجی می‌روند. اما جدا از مارک ایرانی یا خارجی اقلام، بهتر است جنسی با کیفیت تهیه کنید. امروزه کشور ما در زمینه تولید فرش ماشینی، فرش دستبافت، بلور و کریستال جزو کشورهای برتر جهان است و اجناسی با کیفیت بالا در این زمینه عرضه می‌کند.

قبل از خرید جهیزیه پرس‌وجو کنید.

بهتر است قبل از خرید جهیزیه درمورد برند‌ها، قیمت‌ها و کاربرد وسایل از دوستان یا کسانی که از این نوع وسایل استفاده کرده‌اند پس‌وجو کنید. قطعا کسانی که از وسیله استفاده کرده‌اند بهتر از فروشندگان می‌توانند شما را راهنمایی کنند، پس حتما قبل از خرید در مورد تمامی اجناس تحقیق کنید تا بتوانی بهترین مارک و بهترین و کاربردی‌ترین وسیله را انتخاب کنید.

هرگز مقایسه نکنید.

در خرید جهیزیه، شما ابتدا باید بودجه و سپس سلیقه شخصی خود را در نظر بگیرید و از چشم و هم چشمی با دیگران و دخالت دادن دیگران جلوگیری کنید. این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که این وسایل برای خانه شما است پس در ابتدا نظر خودتان اولویت دارد.

تهیه کدام لوازم به عهده داماد است؟

در کشور ما هر قومی آداب و رسوم خاص خود را دارند، هر قومی در زمان ازدواج رسم و رسوماتی دارد که ممکن است با سایر اقوام متفاوت باشد. معمولا در بسیاری از اقوام خرید چند وسیله در زمان عروسی به عهده داماد است، معمولا خرید تلویزیون، یک تخته فرش، سرویس چوب یا یخچال فریزر به عهده داماد خواهد بود. البته امروزه این رسم به یک امر سلیقه‌‌ای تبدیل شده است.

برای خرید جهیزیه از کجا باید شروع کرد؟

ابتدا باید به این موضوع توجه داشته باشید که خانه‌ای که خریداری یا اجاره کرده‌اید چند متر است، آشپزخانه یا اتاق خواب فضای چند متری دارد تا با توجه به این موضوع وسایل را انتخاب کنید. معمولا اگر خانه عروس و داماد آماده باشند از خرید وسایل بزرگ چون ماشین لباسشویی، سرویس چوب، بخچال، تلویزیون و…. شروع می‌کنند. خرید این وسایل به دلیل اینکه جزء لوازم اصلی هستند و برای سال‌های طولانی قرار است استفاده شود بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

برای خرید جهیزیه از مارک‌های ایرانی چه مقدار باید هزینه کرد؟

خرید لوازم و وسایل از برندها و مارک‌های ایرانی به مراتب بسیار مقرون به صرفه تر از مارک‌های خارجی بوده است. در ادامه قصد داریم تا قیمت برخی از اجناس ایرانی و خارجی را با یکدیگر مقایسه کنیم. ( قیمت‌های ذکر شده حدودی هستند، امروزه قیمت‌ها در بازار با توجه به کاهش و افزایش دلار ثابت نیستند) :
اجاق گاز ایرانی از ۳ میلیون تا ۱۰ میلیون تومان است.
جاروبرقی ایرانی از ۲ میلیون تا ۶ میلیون تومان است.
ماکروفر ایرانی از ۳ میلیون تا ۱۰ میلیون تومان است.
یخچال و فریزر ایرانی از ۱۰ میلیون تا ۵۰ میلیون تومان است.

اجاق گاز خارجی از ۸ میلیون تا ۱۵ میلیون تومان است.
جاروبرقی خارجی از ۴ میلیون تا ۱۰ میلیون تومان است.
ماکروفر خارجی از ۶ میلیون تا ۱۲ میلیون تومان است.
یخچال و فریزر خارجی از ۳۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون تومان است.