انتخاب یک کت و شلوار بسیار مناسب و ایده‌آل، یکی از مهمترین کارهای آقای داماد برای عروسی است که برای آن حتما باید نکاتی را در نظر بگیرد. از آنجایی که همه در مراسم عروسی به فکر لباس و مدل آرایش عروس هستند و دوست دارند عروس به بهترین شکل در میان میهمانان حاضر شود؛ ممکن است تصور کنید کمتر کسی به کت و شلوار داماد توجه می‌کند که کاملا اشتباه است.

مهمترین نکته این است که کت و شلوار انتخابی آقای داماد حتما باید یک فرقی با کت و شلوار میهمانان حاضر داشته باشد.

کت و شلوار مناسب دامادهای قد بلند و لاغر

داماد قد بلند

اگر جزء دامادهای قد بلند و لاغر هستید خبر خوش این است که شما برای خرید کت و شلوار، انتخاب‌های بسیاری پیش رویتان خواهید داشت. برای این دسته از افراد کت و شلوارهای دولبه و شش دکمه بهترین انتخاب است، از طرفی کت و شلوار حتما باید کاملا اندازه تن شخص باشد. اگر دوست دارید اندام‌تان بیش از اندازه لاغر به نظر نرسد از کت‌هایی استفاده کنید که دارای اپل‌های بزرگتری هستند. اما در انتخاب شلوار امکان استفاده از ترفندی وجود ندارد و حتما باید پاهای آقای داماد پر باشد تا شلوار زیباتر به نظر برسد.

کت و شلوار مناسب دامادهای قد بلند و درشت هیکل

داماد درشت هیکل

دامادهایی که این فرم بدن را دارند باید از کت‌های نسبتا بلند و یقه آرشال استفاده کنند. کت با اپل بزرگ اصلا مناسب این دسته از افراد نیست. حتما بعد از پرو دست‌هایتان را به اطراف تکان دهید تا از اندازه بودن کت اطمینان داشته باشید.
حال اگر جزء افرادی دارای صورت یا گردن پهن هستید باید در انتخاب کراوات نیز دقت لازم را به خرج دهید. به عبارتی؛ یقه و کراوات شما نباید خیلی تنگ و بسته باشد چرا که اصلا جلوه زیبایی نخواهد داشت.

کت و شلوار مناسب دامادهای قد کوتاه و ریز نقش

داماد قدکوتاه و ریز نقش

دامادهایی که نسبت به عروس قد کوتاه‌تری دارند باید از کت‌هایی استفاده کنند که دو لبه پایینی آن روی هم قرار نمی‌گیرد، اگر میخواهید که اندام‌تان کمی درشت‌تر به نظر برسد، می‌توانید از یقه کت برگردان استفاده کنید.

رنگ مناسب کت و شلوار دامادی

رنگ مناسب کت و شلوار

بیش از ۹۰ درصد آقایان وقتی داماد می‌شوند پیراهن سفید و کت و شلوار مشکی را برای مراسم‌شان در اولویت قرار می‌دهند. اما انتخاب دیگری که می‌تواند تیپ داماد را خا‌ص‌تر کند، استفاده از کت و شلوار سفید ست است. رنگ‌هایی مثل طوسی یا کرم هم مناسب فصل تابستان است.

انتخاب پارچه کت و شلوار دامادی

پارچه مناسب کت و شلوار

از دیگر نکات مهم، انتخاب نوع پارچه است! یادتان باشد که کت و شلوار دامادی به هیچ عنوان نباید دارای پارچه براق باشد، پارچه‌های براق باعث می‌شوند اندام‌تان پهن به نظر برسد. حتما سراغ کت و شلوارهایی بروید که دارای پارچه مات هستند.

از طرفی به یاد داشته باشید؛ کت و شلوار و پیراهن‌های چهارخانه هم اصلا مناسب مراسم عروسی نیست!

برای انتخاب شلوار باید سراغ شلوارهای ساده‌تر بروید. شلوارهای پلیسه‌دار با وجود رسمی بودن می‌تواند انتخاب مناسبی نباشد.

جلیقه و تاکسیدو برای کت و شلوار دامادی

جلیقه داماد

جلیقه و تاکسیدو به زیباتر شدن فرم عضلات شکم و سینه کمک وافری می‌کند. در مقابل سعی کندی به هیچ عنوان پیراهن‌های خیلی تنگ یا خیلی گشاد را انتخاب نکنید. پیراهن‌هایی که جنس لخت دارند می‌توانند بهترین انتخاب برای این شب به یاد ماندنی باشد.

انتخاب کمربند برای کت و شلوار دامادی

کمربند یکی از عناصری است که باعث می‌شود آقای داماد آراسته‌تر و شیک‌تر به نظر برسد. در انتخاب کمربند سعی کنید رنگ و جنس آن با کفش‌تان ست باشد.

در انتخاب کت و شلوار تعارف را کنار بگذارید

انتخاب کت و شلوار

هنگام خرید کت و شلوار پیش میاید که فروشنده برای بازار گرمی مدل‌های مختلف را به شما نشان دهد و حتی برای خرید آن مدل شما را متقاعد کند! پیشنهاد میکنیم اگر واقعا آن را دوست نداشتید بدون تعارف خودتان تصمیم بگیرید و خریدتان را مطابق با سلیقه خودتان انجام دهید.

در خرید کت و شلوار دامادی درگیر مد نشوید

از مد پیروی نکنید

بسیاری از افراد قبل از خرید کت و شلوار مدل‌ها به روز مختلف را می‎بینند و آن را در ذهن‌شان ثبت می‌کنند. باید حتما این نکته را در نظر بگیرید که کت و شلواری که امسال مد است ممکن است اصلا مناسب اندام شما نباشد. پس پیروی از مد را در این شب مهم کنار بگذارید و بدون تعصب روی یک مدل خاص، خریدتان را انجام دهید.

اولویت انتخاب با کت

الویت انتخاب با کت

هنگام خرید کت و شلوار به هیچ عنوان شلوار را معیار و اولویت قرار ندهید. اگر شلوار مناسب شما بود تصورتان این نباشد که حتما کت مناسبی نصیبتان خواهد شد. برای انتخاب کت و شلوار مخصوصا کت و شلوار دامادی حتما اول کت را پرو کنید.

استاندارد کت و شلوار دامادی

استانداردهای کت و شلوار

  1. سایز کت نباید خیلی بزرگ‌تر از شلوار باشد.
  2. سرشانه‌های کت نباید یزرگ‌تر از شانه باشد.
  3. قد کت باید وقتی دست‌هایتان را کنار بدن‌تان قرار می‌دهید تا نوک انگشت شصت باشد.
  4. پیراهن باید به اندازه نیم‌سانت از کت بلندتر باشد. (بلندی آستین پیراهن نباید بیشتر از یک و نیم سانت شود)
  5. جوراب باید هرنگ شلوار باشد و لبه پشت شلوار باید به قدری بلند باشد که وقتی راه می‌روید جوراب‌تان مشخص نباشد.