انتخاب همسر یکی از مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین انتخاب‌های هر فردی می‌تواند باشد، شما باید فردی را با خصوصیات اخلاقی متفاوت از خودتان انتخاب کنید و مابقی عمر خود را با او ادامه دهید. برای انتخاب شریک زندگی هر کسی معیارهای خاص خود را دارد اما باید با معیارهای درست، همسر زندگیتان را انتخاب کنید.  ممکن است انتخاب‌های اشتباه، عجول بودن و نداشتن آگاهی شما را به بیراهه ببرد و آرامش زندگیتان را صلب کند.
به طور کلی ازدواج یک اتفاق مهم در زندگی هر کسی می‌تواند باشد، برای داشتن یک ازدواج موفق باید بتوانید انتخابی درست انجام دهید، باید کسی را انتخاب کنید که از نظر خصوصیات اخلاقی، سلایق، علایق، ضعف‌ها کمی شبیه به شما و معیارهایتان باشد.

اکنون بخوانید:

سوالات آشنایی قبل از ازدواج

اما الان سوالی که برای همه پیش می‌آید این است که این معیارها چه می‌تواند باشند؟ اصلا معیارهای انتخاب یک همسر خوب چیست؟

از جمله معیارهای یک همسر خوب می‌توان به اخلاق و رفتار خوب، راستگویی و صداقت، تناسب خانواده‌ها، تفاوت سنی، میزان درآمد، ظاهر فرد، میزان تحصیلات، تفاوت فرهنگی و اجتماعی، داشتن سلامت روانی، وضعیت اقتصادی و رفتار فرد با خانواده اشاره کرد.

اخلاق و رفتار خوب

یکی از مهم‌ترین معیارهای ازدواج داشتن اخلاق نیک و پسندیده است. صمیمیت، ثبات اخلاقی و مهربانی از جمله ویژگی‌هایی هستند که می‌توانند منجر به یک انتخاب خوب شوند. باید ببینید که طرف مقابلتان حس مسئولیت پذیری دارد و می‌تواند در زندگی مشترک از پس مشکلات بر بیاید. مسئولیت پذیری و تعهد از جمله خصوصیات اخلاقی هر فردی است که اگر آن را نداشته باشد نمی‌تواند انتخاب مناسبی به عنوان شریک زندگیتان باشد.

راستگویی و صداقت

سعی کنید در زندگیتان این دو گزینه را همیشه رعایت کنید، راستگو بودن و صادق بودن! این موارد چه برای دختر و چه برای پسر بسیار مهم است. دروغ‌های پی در پی تنها باعث این می‌شود که شریک زندگی‌تان اعتمادش را به شما از دست بدهد.

تناسب خانواده‌ها

حفظ و رعایت این معیار بسیار با اهمیت است، شما قبل از انتخاب همسرتان باید ببینید از لحاظ خانوادگی در یک سطح قرار دارید یا خیر؟ همیشه به یاد داشته باشید که هیچ وقت یک فرد متدین نمی‌تواند با دختری ازدواج کند که میزان تدین و ایمانش در خانواده در سطح پایین‌تری قرار گرفته باشد. باید ببینید که آیا ترکیب خانواده‌ها می‌تواند در کنار هم سازگار باشد یا خیر؟

میزان تحصیلات

سعی کنید فردی را به عنوان شریک زندگی خود انتخاب کنید که از لحاظ مدرک تحصیلی و میزان تحصیلات برابر هم باشید. هیچ وقت نباید یک خانم تحصیلات بالاتری از یک آقا داشته باشد، همین موضوع کوچک می‌تواند تاثیر بسیار منفی و مخربی در زندگی مشترک طرفین بگذارد. تحصیلات فرد را قدرتمند می‌کند و اگر خانم تحصیلات بالاتری داشته باشد باعث می‌شود به زندگی و حتی به همسر خود تسلط پیدا کند و باعث کاهش رضایتمندی در زندگی زناشویی می‌شود.

تفاوت‌های فرهنگی و اجتماعی

همیشه سعی کنید فردی را برای ازدواج با خود انتخاب کنید که در یک طبقه فرهنگی قرار گرفته باشید. فاصله فرهنگی و اجتماعی زیاد می‌تواند آثار مخربی را روی زندگیتان بگذارد، اما در مقابل اگر در یک سطح باشید می‌توانید بهتر همدیگر را درک کنید.

داشتن سلامت روانی

برای اینکه بفهمید و آگاه شوید که طرف مقابلتان سلامت روانی دارد یا خیر؟ تنها کافیست ۶ ماه با او رفت و آمد کنید و فرد را در شرایط مختلف قرار دهید. طبق گفته روانشناسان و مشاوران، اگر فردی بیماری روحی، وسواس، بدبینی، افسردگی و استرس داشته باشد بعد از گذشت ۶ ماه بروز می‌دهد. پس قبل از اینکه تصمیم قطعی به ازدواج بگیرید حتما این مسئله را بازگو کنید تا بتوانید بیشتر طرف مقابلتان را بشناسید.

وضعیت اقتصادی

باید خانواده‌ها در یک سطح قرار داشته باشند تا سازگاری بیشتری با هم پیدا کنند. درست است که دختر و پس ازدواج می‌کنند اما تناسب بین خانواده‌ها هم امر بسیار مهمی است. اگر خانواده دختر و یا پسر از لحاظ وضع اقتصادی در یک سطح قرار نداشته باشند باعث می‌شود تضادها و ناسازگاری‌ها بیشتر خود را نمایان کنند و همین موضوع بر زندگی زوجین هم تاثیر گذار است.

رفتار فرد با خانواده

باید بدانید که فرد مقابلتان با خانواده خود چگونه رفتار می‌کند. همیشه می‌گویند اگر می‌خواهی بدانی شریک زندگیت در ۳۰ سالگی چگونه با تو رفتار می‌کند بهتر است رفتار او را با خانواده و والدینش ببینی. فردی که به والدین خود احترام بگذارد قطعا برای شما هم ارزش و احترام قائل است اما در مقابل کسی که به خانواده و والدین خود احترام نمی‌گذارد در زندگی آینده با شما هم همین‌گونه خواهد بود.

معیارهای انتخاب همسر آینده دو دسته هستند، حال به طور کلی آن‌ها را برایتان تفکیک می‌کنیم:

  • معیارهای اصلی

رفتار با خانواده ،داشتن سلامت روانی، وضعیت اقتصادی تا حدودی، تفاوت فرهنگی و اجتماعی، راستگویی و صداقت، تناسب خانواده‌‌ها، اخلاق و رفتار خوب

  • معیارهای فرعی

ظاهر فرد، میزان درآمد، میزان تحصیلات

اما در این بین معیارهایی هستند که می‌توانند باعث شوند تا شما یک انتخاب نامناسب و اشتباه داشته باشید. معیارهایی چون نداشتن شناخت کافی از طرف مقابلتان، ازدواج به امید تغیر فرد در خصوصیات اخلافی و رفتاریش، ازدواج از روی خوشحالی و هیجان،از روی ناراحتی و افسردگی، چشم و هم چشمی کردن، عجول بودن، ظاهر فریبنده و دلربا، احساس تنهایی، بحران‌های روحی و عاطفی هستند که می‌توانند منجر به یک انتخاب اشتباه و زیان‌بار برایتان باشند.