ازدواج برای ما مسلمانان یک سنت الهی بوده و پیغمبر و تمامی ائمه بزرگوار بر انجام آن همواره تاکید می‌کردند. ازدواج یک زوج، به معنای شروع زندگی مشترک آنها است، برای شروع این زندگی مشترک عروس و داماد باید مراحل مختلفی را طی کنند که البته راه طول و درازی هم نیست. در کشور ما، در بخش‌های مختلف مراسم ازدواج به گونه‌های مختلفی انجام می‎شود تنها دلیل آن هم وجود قوم‌های مختلف و آداب و رسوم متفاوت است.
وقتی عروس و داماد تصمیم به ازدواج می‌گیرند باید این مسئله را با خانواده‌ها در میان بگذارند و زمان مراسم خواستگاری را مشخص کنند.
در این مقاله با ما همراه باشید تا قدم به قدم، تمام مراحلی که برای ازدواج باید طی کنید را به صورت کامل برایتان شرح دهیم.

مراسم خواستگاری

خواستگاری

یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین سنت‌ها خواستگاری کردن آقا از خانم است. معمولا در این مراسم خانواده داماد به خانه عروس رفته تا دو خانواده با هم آشنا شوند. خانواده داماد، در این دیدار عروس را از پدر و مادر خواستگاری می‌کنند. اگر جواب دختر مثبت باشد باید مراسمات بعدی از جمله بله‌برون، انجام ‌شود.
در بسیاری از خانواده‌ها بعد از مراسم خواستگاری بین عروس و داماد خطبه عقد موقتی خوانده می‎‌شود تا محرم شوند و بتوانند مدتی با هم رفت‌و آمد کنند و اخلاق و خصوصیات رفتاری یکدیگر را بشناسند. بعد از تمام شدن مدت عقد موقت باید اقدام به جاری شدن عقد دائم کنند.

اکنون بخوانید:

نکات مهم در مراسم خواستگاری

مشاور ازدواج

بعد از مراسم خواستگاری عروس و داماد باید مدت‌زمان کوتاهی را با هم بگذرانند تا با خصوصیات اخلاقی یکدیگر بیشتر آشنا شوند. در این زمان کوتاه ممکن است خیلی از صفات اخلاقی خوب و بد یکدیگر را نبینید، بهترین کار برای مطمئن شدن این است که به مشاوره ازدواج مراجعه کنید تا با استفاده از تست‌های مختلفی که از طرفین می‌گیرند بتوانند بیشتر به آن‌ها در این زمینه کمک کنند.

اکنون بخوانید:

آدرس مراکز مشاوره ازدواج در تهران

مراسم بله برون

بعد از اینکه عروس و داماد همدیگر را دیدند و پسندیدند باید به سراغ تدارکات بله برون بروند. در این مراسم علاوه بر خانواده‌ها اقوام درجه یک و دو طرفین نیز حضور خواهند داشت. در مراسم بله‌برون علاوه بر حلقه نشان، هدیه‌هایی از جانب خانواده داماد برای عروس در نظر گرفته می‌شود که معمولا یک کله قند و یک قواره پارچه در آن‌ها دیده می‌شود.
بهتر است درباره‌ی موضوع مهریه و تاریخ عقد در مراسم خواستگاری که تنها دو خانواده حضور دارند صحبت شود، مراسم بله‌برون جای مناسبی برای این صحبت‌ها نمی‌تواند باشد.

مراسم عقدکنان و مراجعه به دفتر ثبت ازدواج

عقد

بعد از رسمی شدن نامزدی عروس و داماد در مراسم بله‌برون، باید برای محرم شدن به دفتر ثبت ازدواج مراجعه کنند و وقت بگیرند تا ازدواج خود را به صورت رسمی، مکتوب کنند. اما برای ثبت ازدواج، عروس و داماد باید آزمایشات لازم را انجام دهند. معمولا باید به همراه مدارک شناسایی و چند قطعه عکس ۴*۳ به دفتر ثبت ازدواج مراجعه کنند و برگه معرفی نامه جهت آزمایش ازدواج را از محضر بگیرند و آزمایشات مربوطه را انجام دهند.

آزمایش‌های قبل از عقد

برای انجام آزمایش‌های قبل از عقد حتما باید ناشتا باشید و به همراه معرفی نامه به آزمایشگاه مراجعه کنید. سه روز قبل از انجام آزمایشات عقد از خوردن قرص‌های کدئین‌دار جلوگیری کنید تا مشکلی در آزمایش برایتان به وجود نیاید و اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید بهتر است قبل از انجام آزمایش آن را مطرح کنید.
آزمایش‌های قبل از عقد شامل آزمایش ادرار و آزمایش خون است. در آزمایش ادرار اگر فرد مواد مخدر و اعتیادآوری مصرف کند به طور کلی نشان‌می‌دهد، آزمایش خون هم برای مشخص شدن بیماری‌هایی چون هپاتیت و تالاسمی است. البته در زوجینی که نسبت فامیلی و قوم و خویشی با هم داشته باشند آزمایش ژنتیک هم انجام خواهد شد، تا از لحاظ بچه‌دار شدن مشکلی در آینده نداشته باشند.
در انتها یک جلسه آموزشی یک ساعته برای زوجین به طور جداگانه برگزار می‌شود تا با مسائل زناشویی بیشتر آَشنایی پیدا کنند و در پایان هم کتابی برای آموزش و توضیحات بیشتر به عروس و دامادها داده می‌شود.
حتما به این موضوع توجه داشته باشید که برگه جواب آزمایش تنها برای مدت یک ماه اعتبار دارد و اگر از موعد آن بگذرد، مجدد باید اقدام کنید و آزمایشات مربوطه را انجام دهید.

در آزمایشگاه تنها برای خانم‌ها واکسن کزاز می‌زنند، آن هم در صورتی که از تزریق آخرین واکسن کزاز ۱۰ سال گذشه باشد.

جاری شدن خطبه عقد

بعد از مشخص شدن جواب آزمایش، عروس و داماد باید به همراه تمام مدارک شناسایی خود و برگه جواب آزمایش به محضر مراجعه کنند و وقت خود را رزرو کنند. معمولا ایام خوش یمنی را، همچون تولد ائمه برای این روز انتخاب می‌کنند. در نهایت پس از جاری شدن خطبه عقد بین عروس و داماد و امضا کردن دفاتر ثبت، از لحاظ شرعی و قانونی زن و شوهر اعلام می‌شوند.

دریافت عقدنامه

معمولا اگر مشکلی پیش نیاید عقد نامه بین ۳ تا ۱۰ روزکاری آماده می‌شود، با عقدنامه ازدواج عروس و داماد رسمیت پیدا خواهد کرد و پس از دریافت آن عروس و داماد می‌توانند ثبت‌نام وام ازدواج خود را انجام دهند. هرگز فراموش نکنید که تنها ۶ ماه پس از عقد حق دریافت وام ازدواج را دارید.

تهیه جهیزیه عروسی

خانواده دختر طی دوران عقد عروس و داماد زمان دارند تا لوازم مورد نیاز برای شروع زندگیشان را تهیه کنند. یکی از سخت‌ترین کارها تهیه لیست جهیزیه عروس است. بعد از اینکه عروس جهیزیه خود را در منزل جدید چیدمان کرد، در یک مراسمی که به آن جهازبرون گفته می‌شود خانم‌های فامیل برای دیدن جهاز به خانه عروس و داماد می‌روند و برای تبریک و خوش یمنی هدیه‌ای را هم برای عروس و داماد می‌برند. معمولا این مجلس به صورت کاملا زنانه برگزار می‌شود.

مراسم حنابندان

حنابندان

مراسم حنابندان در آخرین شب حضور عروس در خانه پدری برگزار می‌شود. در شیوه قدیم و سنتی این مراسم، دخترهای جوان عروس را به حمام برده و آرایش می‌کنند و غروب هم در منزل جشن بزرگی به پا می‌کنند و بعد از شام، خانواده داماد با یک ظرف حنا تزئین شده به خانه عروس آمده تا مراسم حنابندان را برگزار کنند. در این مراسم روی دست عروس و داماد حنا گذاشته می‌شود و از همان حنا به میهمانان هم تعارف می‌شود.

جشن عروسی

برگزاری جشن عروسی می‌تواند با تشریفات کامل و یا به شیوه ازدواج آسان باشد. در کشور ما مطابق با آداب و رسوم هر قومی مراسم عروسی برگزار می‌شود و مراسمی است که بیشتر از مراسم حنابندان در کشور مرسوم شده است. عروس و داماد تالار یا سالن مربوط خود را رزرو می‌کنند و بعد از چاپ کارت عروس میهمانان خود را برای مراسم دعوت می‌کنند.
در شب عروسی معمولا عروس و داماد به خانه عروس رفته و داماد از پدر عروس برای بار آخر اجازه می‌گیرد، در نهایت پدر عروس آنها را با دعای خیر روانه منزل جدید می‌کند.

مراسم پاتختی

پاتختی مراسمی است که فردای روز عروسی در خانه عروس و داماد انجام می‌شود. معمولا میهمانان کادوها و هدایای ازدواج عروس و داماد را همراه خود می‌آورند. امروزه برگزاری مراسم پاتختی منسوخ شده است و کمتر کسی این مراسم را برگزار می‌کند. مراسم پاتختی معمولا در بعد از ظهر و تنها با حضور خانم‌ها انجام خواهد شد.

ماه عسل

یکی از بهترین و خاطره‌انگیزترین سفرهایی است که عروس و داماد برای اولین بار تجربه می‌کنند. معمولا فردای روز عروسی ماه عسل عروس و داماد شروع می‌شود. البته بهتر است خیلی قبل‌تر برای ماه عسل خود برنامه ریزی کنید تا این سفر برایتان لذت بخش‌تر باشد.

  1. عروسی‌ها از کی دوباره برگزار می‌شد؟

در حال حاضر به دلیل شیوع کرونا در سرتاسر کشور هیچ زمان مشخصی برای آن وجود ندارد. اما از انجایی که آمار در کشور روند رو به کاهش داشته است می‌توان به برگزاری مجدد مراسمات عروسی در سال جدید امیدوار بود.

  1. چه آزمایش‌هایی برای ازدواج واجب و لازم است؟

۵ آزمایش اجباری و ۲ آزمایش اختیاری وجود دارد که باید انجام شود. آزمایش ایدز و آزمایش ژنتیک غربالگری جزو آزمایش‌های اختیاری و آزمایش تالاسمی، آزمایش عدم اعتیاد، DVRL، واکسن کزاز و آزمایشات تنظیم خانواده از آزمایش‌های واجب برای قبل از ازدواج است که باید انجام شود.

  1. مراحل ازدواج به ترتیب شامل چه مواردی است؟

مراسم خواستگاری، مشاور ازدواج، مراسم بله‌برون، مراسم عقدکنان در دفتر ثبت ازدواج رسمی، انجام آزمایشات قبل ازدواج، جاری شدن خطبه عقد، تهیه جهیزیه، مراسم حنابندان، جشن عروسی، مراسم پاتختی و نهایتا ماه عسل.