همه‌چیز با عشق شروع می‌شود. بعد مراسم خواستگاری، مراسم عقد و مراسم‌های مرسوم بعد از آن است و نهایتا می‌رسیم به مراسم پرهزینه عروسی! مراسمی که بخش موردعلاقه عروس خانم‌ها و شاید کابوسی برای آقایون داماد باشد! می‌پرسید چرا؟ چون استرس مراسم و هزینه‌های آن برای داماد کمی ترسناک است، اما با یک برنامه‌ریزی مناسب و حذف هزینه‌‌های غیرمرسوم و بیهوده می‌توان تا حدی از این استرس و اضطراب کم کرد.
در این مقاله لیستی از هزینه‌های برگزاری مراسم عروسی را برایتان آورده‌ایم و تمام تلاشمان را کرده‌ایم که در ادامه آن راه‌های برگزاری یک عروسی کم‌خرج اما باشکوه با تشریفات دلخواهتان را به شما نشان دهیم؛ پس با ما همراه باشید.

هزینه تالار عروسی

تالار عروسی

معمولا یکی از اصلی‌ترین هزینه‌های عروسی مربوط به تالار عروسی است که به عوامل زیادی از جمله؛ موقعیت مکانی، ظرفیت و عوامل بسیار دیگری بستگی دارد. اما در مقابل حتما را‌ه‌هایی برای کم کردن این هزینه‌ها وجود خواهد داشت که ما در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • مراسم عروسی را در روزهای تعطیل و جمعه برگزار نکنید.

اعیاد رسمی و روزهای پنجشنبه و جمعه روزهای بسیار شلوغی برای برگزاری مراسم عروسی است که مسلما روزهای گران‌تری محسوب می‌شود. برای کاهش هزینه‌های مراسم‌تان بهتر است آن را در وسط هفته برگزار کنید.

 • برگزاری مراسم عقد و عروسی به صورت یکجا

 • حذف گزینه‌های اضافه و پرهزینه

برخی تالارها در کنار شام و پذیرایی‌های مفصل، انتخاب‌های دیگری را هم پیش رویتان قرار می‌دهند. برای مثال دادن هدایای کوچکی به عنوان یادگاری به میهمانان، نورپردازی، گل‌آرایی، شمع‌آرایی و موارد مشابه اینگونه که اگر جزء انتخاب‌های شما نباشند تا حد زیادی از هزینه‌های کاهش داده‌اید.

 • انتخاب تالار در تهران

تالارهای خارج از تهران معمولا دارای هزینه‌های سنگین و ورودی‌های خیلی گران هستند؛ از این رو پیشنهاد می‌کنیم از تالارهایی که داخل تهران هستند و ورودی جداگانه ندارند استفاده کنید.

اکنون بخوانید:

معرفی بهترین تالارهای تهران

هزینه شام عروسی

شام عروسی

هزینه شام عروسی ارتباط مستقیم با تعداد میهمانان و منوی انتخابی شما دارد. بهترین کار برای کاهش این هزینه‌ها کم کردن تعداد میهمانان است. می‌توانید با دوستان و فامیل‌های نزدیک عروسی صمیمی و دوستانه‌تری داشته باشید.

هزینه لباس عروسی

لباس عروس

قیمت لباس عروس به عوامل بسیاری بستگی دارد؛ از جنس پارچه و تور گرفته تا مزونی که برای دوخت لباس انتخاب می‌کنید. به یاد داشته باشید؛ هرچقدر لباس ساده‌تری انتخاب کنید هزینه کمتری در قبال آن پرداخت خواهید کرد. البته اجاره لباس هم می‌تواند داخل گزینه‌های انتخابی‌تان باشد.

هزینه سفره عقد

برای سفره عقد؛ تالارها معمولا انتخاب‌هایی را پیش رویتان قرار می‌دهند، از طرفی می‌توانید از اشخاص یا شرکت‌های مخصوص این کار کمک بگیرید. گزینه دیگر این است که خودتان سفر عقد را طراحی کنید. این کار با کمک اینترنت به راحتی انجام خواهد شد.

هزینه آرایشگاه عروس

نکته مهم این است که آرایشگاه عروس هیچ هزینه ثابتی ندارد و هر آرایشگاهی با توجه به شهرت و محبوبیتی که دارد قیمت را مشخص می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم پکیج‌های اضافه نظیر لنز، ناخن، اکستنشن، کاشت مژه، رنگ مو و چیزهایی از این قبیل را از هزینه‌های اصلی کم کنید.

هزینه عکاسی و فیلمبرداری عروسی

عکاسی عروس

هزینه عکاسی و فیلمبرداری عروسی یکی از هزینه‌های اصلی محسوب می‌شود که قیمت تمام شده آن به تعداد دوربین‌ها، تعداد فیلمبرداران، تعداد عکاس‌های درخواستی و عوامل ریز و درشت دیگرش بستگی دارد. برای کاهش این هزینه می‌توانید بسیاری از این گزینه‌های اضافی را حذف کنید.

موسیقی در عروسی

از مهمترین بخش‌های دیگر یک عروسی انتخاب گروه موسیقی حرفه‌ای است. پیشنهاد ما این است که بخش موسیقی را با دقت بسیار بالا انجام دهید و به شهرت دی‌جی یا آن گروه موسیقی بسنده نکنید.

ماشین عروسی

ماشین عروس

برخی افراد ترجیح می‌دهند برای مراسم عروسی از خودروهای کلاسیک یا لوکس راننده‌دار استفاده کنند. این مورد هزینه‌ای جدا برای شما دارد؛ از طرفی باید هزینه گل آرایی آن را هم در نظر بگیرید و در هزینه‌های عروسی اعمال کنید.

دسته گل عروسی

هزینه دسته گل عروس هم از هزینه‌های مراسم عروسی محسوب می‌شود. برخی عروس‌خانم‌ها برای عکاسی یک یا چند دسته‌گل را همراه خود می‌برند و یک دسته‌گل را هم برای حضور در مراسم در نظر می‌گیرند.

اکنون بخوانید:

نکات مهم در طراحی دسته گل عروس

کارت عروسی

انتخاب کارت عروسی یکی از کارهایی است که باید با دقت بالا و وقت کافی و لازم انجام شود چرا که این کارت به عنوان نماینده عروس و داماد قرار است به دست تمامی میهمانان مراسم برسد برای انتخاب کارت عروسی بایستی به نکات مهم در انتخاب کارت عروسی توجه کنید.

هزینه‌های خردتر مراسم عروسی

 • هزینه کیک
 • شاباش و انعام
 • لوازم جانبی عروسی
 • لباس داماد
 • آرایشگاه داماد
 • هزینه پست کارت‌های عروسی
 • نهار عروس خانم و همراهان ایشان
 • میوه و شیرینی
 • گل‌آرایی تالار

سوالات متداول درباره هزینه‌های عروسی

 1. در مراسم عروسی کدام هزینه‌های به عهده داماد است؟
  معمولا در برگزاری جشن عروسی بیشتر هزینه‌ها مربوط به داماد و خانوادش است که باید بپردازند.
 2. کدام یک از هزینه‌های عروسی جزو واجبات نیستند و می‌توان آن را حذف کرد؟
  جواب این سوال باید با توافق عروس و داماد انجام شود. معمولا هزینه‌هایی هستند که می‌توان برای سبک کردن مخارج و آسایش بیشتر آن‌ها را حذف کرد، البته این گزینه باید با توافق طرفین باشد.
 3. آیا با وام ازدواج می‌توان همه‌ی هزینه‌های عروسی را پرداخت کرد؟
  بستگی دارد که از چه تالار و چه امکانات و خدماتی بخواهید استفاده کنید. اگر به طرح ازدواج آسان در سایت آینو مراجعه کنید می‌توانید با پرداخت یک هزینه معقول یک مراسم عروسی مطلوب و مناسب را تدارک ببینید.
 4. هزینه آتلیه عروسی چقدر است؟
  هزینه آتلیه عروسی بستگی به نوع فیلمبرداری و خدماتی که ارائه می‌کنند دارد. معمولا در کنار فیلمبرداری و عکاسی خدمات دیگری چون فرمالیته، کلیپ‌های مختلف، عکاسی‌های متنوع، تورهای عکاسی داخل و خارج کشور و … را ارائه می‌کنند که هزینه آتلیه با توجه به این خدمات بالا و پایین خواهد شد.

سخن آخر
مراسم‌های عروسی در ایران معمولا دارای هزینه‌های بسیار سنگین و سرسام آوری است که می‌توان با کمی درایت و کم کردن توقعات، مقدار قابل توجهی از آن را کم کرد. پیشنهاد ما این است که از چشم‌ و هم‌چشمی بپرهیزید و به فکر زندگی آینده و این هم خرج اضافی باشید. شما با برگزاری یک مراسم کم‌خرج و ساده‌تر می‌توانید پول بیشتری را برای زندگی یا ماه عسل‌تان کنار بگذارید.