همیشه انتخاب دسته گل عروسی برای عروس خانم‌ها کار بسیار سخت و درعین حال بسیار مهم بوده است. دسته گلی که شما در شب عروسی دستتان دارید نشان‌دهنده سلیقه، احساسات و عواطف شماست، پس بهتر است هر گلی با هر رنگی را که دوست دارید انتخاب کنید به دلیل اینکه در شب عروسی همه به لباس عروس، شینیون عروس، دسته گل عروس توجه می‌کنند و این دسته گل در تمامی عکس‌های عروسیتان خواهد بود پس در انتخاب و طراحی آن اصلا عجله نکنید.

اکنون بخوانید:

برنامه‌ریزی عروسی

ما در ادامه شما را با نکاتی آشنا می‌کنیم که بتوانید راحت‌تر تصمیم بگیرید که چه مدل و گلی را انتخاب کنید.

بودجه خرید

اول از همه لازم است بدانید که چه مقدار می‌خواهید برای دسته گل عروسیتان هزینه کنید. معمولا دسته گل‌ها از ۳۰۰ هزار تومان شروع می‌شوند و تا ۱ میلیون تومان هم ادامه دارند و گاها حتی بیشتر. پس قبل از اینکه گل‌ها را سفارش دهید از قیمت آنها مطلع باشید. برای این کار بهتر است به فروشگاه‌های اینترنتی گل سری بزنید و با قیمت‌ها بیشتر آشنا شوید.

گل مصنوعی یا گل طبیعی

بعضی از عروس خانم‌ها برای اینکه دسته گلشان حالت خود را از دست ندهد و شاداب و سرحال باشد ترجیح می‌دهند که از گل‌های مصنوعی استفاده کنند. اما باید در نظر داشت که در چنین شب شاد و فرخنده‌ای استفاده از طراوت و شادابی گل‌های تازه با عطر و بویی که دارند این شب را برایتان ماندگارتر می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم به جای استفاده از گل‌های مصنوعی از گل‌های طبیعی مقاوم‌تر استفاده کنید، تا ماندگاری بالاتری داشته باشند.

انتخاب رنگ دسته گل

شما می‌توانید از رنگ‌های ترند سال و یا ترند هر فصلی استفاده کند. در فصل زمستان معمولا رنگ نقره‌ای و طلایی، در فصل پاییز رنگ‌های گرم و در فصل بهار رنگ سبز، آبی و زرد بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما امروزه بیشتر افراد طرفدار رنگ‌های گرمی چون قرمز، نارنجی، بنفش، زرد و کمی سبز برای دسته گل عروس هستند.
برای ست کردن رنگ دسته گل می‌توانید آن را با گل داماد ست کنید که شکیل‌تر و زیباتر به نظر می‌رسد.
اما این رنگ‌ها همگی معنی و مفهوم خاصی دارند، رنگ بنفش معنی جسارت و شجاعت، رنگ نارنجی به معنی تحرک و انرژی، رنگ سبز نماد زندگی و رنگ سفید نماد عشق پاک است پس در انتخاب رنگ گل به معنای رنگ‌ها هم دقت کنید.

دسته گل مناسب با قد و اندازه خودتان

سعی کنید دسته گلی را انتخاب کنید که مناسب با قد و هیکل خودتان باشد. عروس‌های ریز اندام‌تر همیشه باید از دسته گل‌های ظریف و کوچک استفاده کنند به دلیل اینکه استفاده از دسته گل‌های بزرگ و بلند کوتاهی قد آن‌ها را بیشتر نشان خواهد داد.

سبک دسته گل

دسته گل‌ها سبک‌های مختلفی دارند و معمولا برای هر لباس عروسی متفاوت هستند. دسته گل‌های آبشاری برای مراسمات خیلی مجلل و باشکوه با لباس عروس بلند، دسته گل بازویی برای لباس عروس‌های کوتاه و مراسمات کلاسیک، دسته گل گرد مناسب برای هر لباسی است. اما دسته گل‌های دستبندی زیاد مناسب جشن عروسی نیستند و از آنها بیشتر در مراسمات دوستانه‌ای چون نامزدی و یا عقدکنان استفاده می‌کنند.

گل‌های فصلی مناسب دسته گل

در فصل بهار بیشتر از گل‌های رز، لیسینتوس، کوکب و ارکیده استفاده می‌کنند. اما در فصل تابستان به دلیل گرمای بیش از حد هوا از گل‌هایی چون گل صدتومانی و نرگس، در فصل پاییز از گل‌های آلستریا، داوودی و در فصل زمستان هم از گل‌های شیپوری و یاسمن بیشتر استفاده می‌کنند.

استفاده از میوه‌ها و گل‌های جنگلی

اگر به دنبال دسته گلی با عطر و بو می‌گردید این دسته گل‌ها را به شما پیشنهاد می‌کنیم. فقط سعی کنید از این مدل دسته گل بیشتر در مراسمات فضای باز و باغ استفاده کنید، چون هر کسی عطر و بوی گل را دوست ندارد. تنها کسانی به دنبال این مدل دست گل هستند که تم عروسیشان روستیک است و به دنبال مدل‌های خاص می‌گردند.

به گلفروش خود اعتماد کنید

شما تنها می‌توانید نوع و رنگ گل‌ها را انتخاب کنید و مدلی را که مدنظرتان است را به گلفروش توضیح دهید. قطعا او بهتر از شما می‌داند که چگونه باید دسته گل را طراحی کند پس بقیه‌ی کار را به دست او بسپارید.

گل‌های مقاوم را انتخاب کنید

سعی کنید از گل‌هایی استفاده کنید که مقاومت بیشتری داشته باشند. به دلیل اینکه عروس و داماد از ظهر تا زمانی که به مراسم می‌رسند مشغول عکاسی و گشت و گذار هستند، گل‌ها ممکن است در اثر سرما و یا گرما پلاسیده شوند. از جمله گل‌هایی که می‌توانند در شرایط بی آبی بازهم مقاوم باشند می‌توان به لیلیوم، رز هلندی، آفتابگردان و ارکیده اشاره کرد. اما در نهایت بهتر است یا از گل‌های مقاوم استفاده کنید یا یک دست گل اضافی همراه خود داشته باشید.

مراقب لباس عروستان باشید

بعضی از گل‌های ممکن است از انتهای شاخه‌هایشان صمغ‌هایی بیرون بزند که لباس عروستان را لک بیندازد، بهتر است حواستان به انتهای ساقه گل‌ها باشد. اما موضوع دیگری که وجود دارد گرده پراکنی گل‌ها است، در برخی از گل‌ها همانند لیلیوم گرده وسط گل اگر روی لباس بریزد دیگر به هیچ عنوان پاک نخواهد شد، پس قبل از سفارش هر مدل گلی این نکات را از گلفروش بپرسید.

هماهنگی دست گل با لباس عروس

قبل از اینکه دسته گل خود را سفارش دهید حتما از مدل و رنگ لباستان مطلع باشید. اگر از لباس عروس‌های رنگی استفاده می‌کنید بهتر است رنگ‌ گل‌های دسته گلتان به رنگ لباستان باشد. اما اگر از لباس سفید و یا نباتی استفاده می‌کنید هیچ محدودیتی در انتخاب رنگ گل‌های دسته گل ندارید.

نگهداری از دسته گل

دسته گل عروسی از مواردی است که عروس خانم‌ها امروزه به همراه کارت عروسی و گل داماد آن‌ها را قاب می‌کنند. برای اینکه این خاطره زیبا را ماندگار کنید بهتر است دسته گلتان را به حالت طبیعی خشک کنید که رنگ و کیفیت خود را حفظ کند. برای اینکه دسته گلتان را داخل یک پلاستیک قرار دهید که نور به داخل آن نتابد سپس برای مدت یک هفته در یک مکان تاریک آن را آویزان کنید. بعد از گذشت یک هفته می‌بینید که با رنگ طبیعی خود چگونه خشک شده است.