از ابتدایی‌ترین و البته مهم‌ترین گام‌های برنامه‌ریزی عروسی، تعیین تاریخ و زمان مناسب برای جشن عروسی است که معمولا با حضور بزرگترهای فامیل و خانواده‌های دو طرف انجام می‌شود. یکی از سوال‌های مهمی که در این خصوص مطرح است این موضوع است که عروسی در شش ماه اول سال برگزار شود یا شش ماه دوم سال! نکته قابل توجه اینجاست که در شش ماه اول سال هزینه برگزاری نسبت به شش دوم سال گران‌تر است. انتخاب تاریخ عروسی ارتباط بسیار تنگاتنگی با مقدار هزینه شما دارد. تالارها و باغ‌های عروسی با توجه به زمان‌های مختلف مقدار هزینه‌ها را افزایش و کاهش می‌دهند. برای مثال برگزاری مراسم در روزهای خاص، اعیاد، تعطیلات و آخر هفته‌ها گران‌تر از روزهای دیگر خواهد بود.

بهترین فصل برای برگزاری مراسم عروسی کدام فصل است؟

همانطور که گفتیم یکی از مهمترین بخش‌های مراسم عروسی زمان برگزاری آن است که حتما باید نکاتی را برایش در نظر بگیریم. یکی از نکات حائز اهمیت در نظر گرفتن شرایط میهمانان است، آن‌ها باید زمانی را انتخاب کنند که اکثر میهمانان بتوانند بدون دردسر در مراسم آن‌ها حضور داشته باشند.
شما باید بدانید اگر قرار است در باغ مراسم‌تان را برگزار کنید باید یکی از دو فصل بهار و تابستان را انتخاب کنید. در غیر این صورت به دلیل هوای سرد زمستان و پائیز برگزاری مراسم در باغ امکان‌پذیر نخواهد بود. یکی دیگر از عواملی که در این انتخاب تاثیرگذار است اقلیم منطقه‌ای است. اگر در مناطق گرم زندگی می‌کنید دو فصل بهار و پائیز بهترین انتخاب برایتان خواهد بود. تابستان در مناطق گرمسیر بسیار گرم است و باعث خرابی آرایش عروس و دسته گل او خواهد شد. در فصل زمستان هم به دلیل نبود فضای زیبا برای عکاسی بهتر است این فصل را انتخاب نکنید. اما اگر بخواهید کمترین هزینه را برای برگزاری مراسم عروسی‌تان داشته باشید می‌توانید یک شب برفی و رومانتیک زمستانی را برای برگزاری آن انتخاب کنید.

اعیاد و تعطیلات رسمی

درمورد روزهای تعطیل هم باید بدانید این تعطیلات در کل انتخاب‌ خوبی برای برگزاری مراسم عروسی است. تعطیلاتی مثل عید قربان، قدیر و دیگر اعیادی روزهایی هستند که مراسم‌های عروسی در آن روزها برگزار می‌شود. از طرفی روزهای آخر هفته (چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه) هم گزینه‌های خوبی برای انتخاب زمان مناسب برای برگزاری مراسم‌تان خواهد بود. اما باید این مسئله را هم در نظر بگیرید که در این ایام هزینه‌ها گران‌تر از روزهای معمولی است. اگر قصد صرفه‌جویی در هزینه‌های مراسم‌تان را دارید روزهای وسط هفته بهترین انتخاب برایتان خواهد بود. در این روزهای هزینه‌ها تا حدودی ارزان‌تر هستند.

اکنون بخوانید:

راه‌کارهای کاهش هزینه ازدواج

تاریخ نهایی تا ۶ ماه قبل از عروسی باید مشخص شود

به طور متوسط باید از یک سال قبل زمان عروسی خود را مشخص کنید تا بتوانید برنامه‌ریزی‌ها را به نحو احسنت انجام دهید. این زمان می‌تواند نهایت تا ۶ ماه قبل از عروسی به تعویق بیفتد.

توجه به فرهنگ هر دو خانواده

خانواده‌های ایرانی علاقه وافری به اعیاد مذهبی برای برگزاری مراسم عروسی دارند. اما لازم است بدانید علاوه بر این ایام، روزهای دیگری هم می‌تواند مناسب باشد. روزهایی خاطره انگیز مثل روز آشنایی، خواستگاری، تولد و … .
نکته دیگری که به فرهنگ خانواده‌ها گره خورده؛ مدت زمان عقد و نامزدی است. برخی خانواده‌ها با مدت زمان طولانی برای عقد یا نامزدی کاملا مخاف هستند و برخی دیگر با این مسئله مشکلی ندارند. از این رو باید برای تعیین تاریخ عروسی حتما این موارد را در نظر گرفت.

میهمانان مسافر

یکی از مهمترین ارکان عروسی میهمانان شما هستند، از این رو باید تا حتی امکان برای رفاه و آسایش آن‌ها تلاش‌تان را بکنید. اگر میهمان مسافری دارید که از راه دور برای مراسم شما می‌آیند بهتر است تعطیلات رسمی را برای روز مراسم خود انتخاب کنید که این افراد هم بتوانند به راحتی برای آمدن به مراسم شما برنامه‌ریزی کنند. برای میهمانان راه دور بهتر این است که مراسم شما در امتحانات مدارس هم نباشد. در این صورت ممکن است عده‌ای از آن‌ها از آمدن به مراسم شما خودداری کنند و حتی در صورت آمدنشان به درس فرزندانشان لطمه وارد خواهد شد.

درنظر گرفتن ساعات کاری و اداری میهمانان

قطعا عده‌ای از میهمانان شما شاغل هستند، از این رو پیشنهاد می‌کنیم روزهای پنجشنبه یا تعطیلاتی را برای روز مراسم‌تان انتخاب کنید که فردای آن روز تعطیل باشد و میهمانان مجبور نباشند سرکار بروند. روزهای جمعه یا روزهایی که فردای آن روز باید مردم سرکار بروند زمان مناسبی برای برگزاری مراسم عروسی نیست. در این روزهای میهمانان سعی می‌کنند زودتر مراسم را ترک کنند تا بتوانند به کارشان برسند.

تداخل مراسم عروسی شما با سایر افراد فامیل

یکی دیگر از نکات ضروری در انتخاب تاریخ عروس در نظر گرفتن تاریخ عروسی دیگر اعضای فامیل است. شما باید حواس‌تان باشد که تاریخ عروسی‌تان با شخص دیگری در یک روز نباشد که میهمانان مجبور نباشند بین این دو عروسی یکی را برای رفتن انتخاب کنند.

در نهایت لازم است بگوئیم تاریخ برگزاری جشن عروسی شما، اثر مستقیم بر هزینه‌های شما دارد. بسیاری از تالارها و باغ تالارهای پذیرایی، در روزهای خاص، اعیاد مذهبی و حتی آخرهفته ها، قیمتی متفاوت از روزهای عادی دارند. تاریخ عروسی شما حتی می‌تواند بر قیمت و کیفیت سایر خدمات هم اثر مستقیم داشته باشد، پس تمام برنامه‌ریزی‌ها را با دقت انجام دهید.