لیست جهیزیه داماد بسته به فرهنگ و شهری که محل زندگی عروس و داماد است و همچنین شرایط مالی متفاوت زوجین مشخص می‌گردد که عموما در جهیزیه داماد چهار مورد یخچال، سرویس چوب، ماشین لباسشویی و فرش به چشم می‌خورد.

زمانی که صحبت از ازدواج و زندگی زناشویی می‌شود یکی از مهمترین کارهایی که باید به سرانجام برسد خرید جهیزیه عروسی است، اما تا به حال میان شلوغی‌ها و هیاهوی عروسی کسی به جهیزیه داماد هم فکر کرده است؟

اکنون بخوانید:

خرید جهیزیه کامل قسطی

قطعا می‌دانید قرار نیست تمامی وسایل زندگی را عروس خانم در جهیزیه‌اش داشته باشد. داماد هم باید تهیه بخشی از آن را برعهده بگیرد. از آن‌جایی که همیشه صحبت از لیست جهیزیه عروس است این بار می‌خواهیم لیست جهیزیه داماد را برایتان شرح دهیم و درباره آن کمی توضیح دهیم.

جهیزیه داماد

لیست جهیزیه داماد به درازای لیست جهیزیه عروس نیست. در این لیست خبری از وسایل ریز کلافه کننده نیست و فقط کلیات در نظر گرفته شده است. در کل؛ گویا که آداب و رسوم سهم کمتری را برای جهیزیه او در نظر گرفته است. البته امروز دیده می‌شود که عروس و داماد با همکاری هم برای خرید لوازم منزل‌شان اقدام می‌کنند و مرزکشی‌ها و تقسیم‌بندی‌ها تا حد زیادی از بین رفته است. البته ناگفته نماند؛ معمولا خرید مشترک نتیجه بهتری را هم پیش رویتان خواهد گذاشت.

حال برسیم به اصل مطلب؛ همانطور که گفتیم یکی از بزرگترین دغدغه‌های ازدواج، خرید جهیزیه عروس و خرید جهیزیه داماد است. لیست خرید جهیزیه عروس معمولا با توجه به فرهنگ و سنت هر خانواده‌‌ای تهیه می‌شود، در مقابل؛ لیست جهیزیه داماد هم همین روال را طی می‌کند و داماد موظف است که علاوه بر مسکن و تشریفات عروسی بخشی از لوازم زندگی را نیز تهیه کند.

اکنون بخوانید:

لیست جهیزیه عروس

خرید لوازم صوتی تصویری

کمی قبل‌تر، تهیه لوازمی مثل تلویزیون کار دشواری نبود، اما با توجه به وضعیت فعلی بازار و نوسان دلار و قیمت‌ها اوضاع به شدت متفاوت شده است و به راحتی می‌توان گفت مسئولیت بزرگی برای تهیه این وسایل بر دوش داماد است.

خرید فرش

معمولا یک یا دو تخته فرش در لیست جهیزیه عروس جای می‌گیرد اما آقای داماد هم باید فرش را در لیست موردنظرش برای خرید داشته باشد. برای خرید فرش خوب است که حتما با عروس خانم مشورتی جدی نیز داشته باشید تا رنگ و سبک خرید شما با خرید جهیزیه ایشان متناسب باشد. نکته مهم دیگر این است که دقت کنید فرش را برای کدام بخش از خانه می‌خواهید؛ آشپزخانه، نشیمن، اتاق خواب و … و طبق آن جایگاه خریدتان را انجام دهید.

حال میرسیم به کیفیت و قیمت فرش! اگر جهیزیه شما یک جهیزیه لاکچری محسوب می‌شود حتما سراع فرش‌های ابریشمی دست‌باف بروید درغیر این صورت فرش‌های ماشینی ساده بهترین انتخاب برایتان خواهد بود.

خرید سرویس خواب

با اینکه خرید سرویس اتاق خواب بر عهده خانواده عروس است اما آقای داماد هم وظیفه دارد که یک سرویس کامل رخت‌خواب خریداری کند. شاید با خودتان فکر کنید که این سرویس برایتان کارآمد نخواهد بود و ممکن است حتی یکبار هم مورد استفاده قرار نگیرد اما به هر حال جزئی از جهیزیه داماد است. دقت کنید؛ هنگام خرید نباید رخت‌خواب‌های سنگین و حجیم را انتخاب کنید چرا که ممکن است منزل مشترک‌تان اجاره‌ای باشد و همین موضوع باعث می‌شود که برای جابه‌جایی دچار مشکل شوید. سرویس رخت‌خواب‌های سبک و ظریف بهترین انتخاب برای خانه‌های اجاره‌ای است..

خرید تلفن

همانطور که گفتیم تلفن هم جزء لیست جهیزیه داماد است که باید خریداری شود. خرید تلفن بهتر است با توجه به محل قرارگیری آن انجام شود. برای مثال اگر می‌خواهید تلفن را در نشیمن خانه بگذارید باید مدل متفاوت‌تری را انتخاب کنید. از طرفی در نظر داشته باشید که تلفن قرار نیست به صورت فصلی یا حتی سال به سال عوض شود پس سعی کنید یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین مدل‌ها را انتخاب کنید.

سخن آخر…

در نظر داشته باشید لیست جهیزیه داماد می‌تواند متفاوت‌تر نیز باشد و همانطور که گفتیم برخی مواقع همه چیز می‌تواند توافقی و کاملا به صورت مشترک خریداری شود.