شاید شما هم در جواب این سوال که “جارو برقی بخریم یا جارو شارژی” دچار شک و سردرگمی شده باشید. برای یافتن پاسخ سوالتان که جارو برقی بخریم یا جارو شارژی، باید شناخت کاملی روی ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و معایب و مزایا جارو برقی و جارو شارژی داشته باشید.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا بتوانید انتخاب کنید که به جواب سوال “جارو برقی بخریم یا جارو شارژی” برسید؟

همچنین می‌توانید با مطالعه مقاله معرفی بهترین جاروبرقی سطلی با بهترین مارک‌های جاروبرقی سطلی آشنا شوید.

جارو شارژی از همان بدو ورود خود به بازار محصولات خانگی، به عنوان رقیب جارو برقی معرفی شد. گاهی اوقات فقط قصد دارید یک بخش کوچکی از خانه را تمیز کنید در این زمان کافیست از جارو شارژی استفاده کنید. این جارو برای فضاهای کوچک، فضاهای غیرقابل دسترس و … طراحی شده است.
در حال حاضر جارو شارژی موجود در بازار انواع و اقسام مختلفی دارند:

 • جارو شارژی هوشمند
 • جارو شارژی عصایی(پارویی)
 • جارو شارژی دستی

شما باید با توجه به نیازهایتان جارو شارژی موردنظرتان را انتخاب کنید.

آشنایی با جارو برقی

یکی از بهترین وسایل برای تمیز کردن فضاهای بزرگ، جارو برقی است. قدرت مکش بالا، داشتن مخزن بزرگ و وجود کفه‌ی مناسب و بزرگ برای تمیز کردن سطوح از دیگر ویژگی‌های جارو برقی است.
جارو برقی انواع مختلفی دارند:

 • جارو برقی خانگی
 • جارو برقی هتلی
 • جارو برقی صنعتی
 • جارو برقی نیمه صنعتی

بهترین جارو برقی ایرانی خانگی دارای دو نوع کیسه‌ای و غیرکیسه‌ای هستند. نوع کیسه‌ای و مخزن‌دار آن دارای طول عمر بیشتری است و برای مدت زمان طولانی می‌توان از آن استفاده کرد. نوع بدون مخزن آن برای سلامتی ضرر دارد. در جارو برقی بدون مخزن مقداری از گرد و خاک باز به محیط برمی‌گردد. این موضوع به مرور زمان می‌تواند برای ریه‌ها مشکل ایجاد کند.

معایب و مزایا جارو شارژی

در این بخش با مزایای و معایب جارو شارژی آشنا شوید.

مزایای جارو شارژی

 • برای استفاده از آن به هیچ عنوان نیاز به برق ندارید، تنها کافیست باطری آن شارژ داشته باشد.
 • در مقایسه با جارو برقی وزن بسیار کمتری دارند و سبک هستند.
 • از آن‌ها می‌توان در مسافرت، تمیز کردن خانه استفاده کرد.

معایب جارو شارژی

 • بعضی از مدل‌های این جارو برقی توانایی مکش مایعات را دارند و به هیچ عنوان، به موتور جارو شارژی آسیب وارد نمی‌شود.
 • مدل‌های ارزان جارو شارژی، دارای باطری‌هایی با عمر بسیار کوتاه‌تری هستند.

مزایا و معایب جارو برقی

در این بخش با مزایای و معایب جارو برقی آشنا شوید.

مزایا جارو برقی

 • توان موتور و قدرت مکش این نوع جارو برقی بسیار بالاست.
 • ظرفیت کیسه آن باعث می‌شود تا علاوه بر استفاده طولانی مدت از آن، زباله‌ها و آشغال‌های بزرگتر را هم بتواند تمیز کند.
 • اگر برای تمیز کردن ریخت‌وپاش‌های وسیع دنبال جارو مناسب هستید، این جارو می‌تواند گزینه بسیار خوبی باشد.
 • با وجود کیسه‌های یک‌بار مصرف نیازی به شستن کیسه جارو برقی نیست. بعد از هربار استفاده از یک کیسه جدید استفاده کنید.

معایب جارو برقی

 • جارو برقی در مقایسه با جارو شارژی مصرف برق بیشتری دارد و وزن آن هم برای جابه‌جایی بسیار سنگین است.
 • در حین مسافرت و سفرهای کوتاه نمی‌توانید این جارو برقی را همراه خود ببرید.
 • بعضی از مدل‌ها توانایی مکش مایعاتی چون آب را ندارند.

شاید به دلیل آشنایی بیشتر با جارو برقی و جارو شارژی و شناخت معایب و مزایای آن‌ها، ممکن است این سوال در ذهنتان ایجاد شود که جارو برقی بخریم یا جارو شارژی؟ اکنون می‌توانید با شناخت ویژگی‌های جارو شارژی و جارو برقی پاسخ سوال خود را پیدا کنید.

تفاوت جارو شارژی و جارو برقی دقیقا چیست؟

جارو شارژی و جارو برقی کارایی و یک نوع استفاده دارند، اما از لحاظ نوع و قدرت مکش، قیمت، میزان مصرف انرژی، شکل ظاهری و… بسیار متفاوت هستند. شاید این سوال برایتان مطرح شود که برای تمیز کردن فضای خانه جارو برقی بخریم یا جارو شارژی؟ برای پاسخ به این سوالتان در ادامه با ما همراه باشید تا با تفاوت‌های جارو برقی و شارژی آشنا شوید.

جارو شارژی مناسب چه فضاهایی است؟

 • جارو شارژی بیشتر برای فضاهای کوچک طراحی شده، با استفاده از سری‌های همراه آن می‌توانید برای تمیز کردن کنج خانه، زیر مبل، داخل ماشین و… استفاده کنید.
 • این جاروها قدرت و ظرفیت تمیز کردن کل خانه را ندارند. اما می‌تواند مکمل جارو برقی برای نظافت و تمیز کردن کل خانه باشد.
 • در بعضی از نقاط خانه دسترسی به پریز برق ندارید و نمی‌توانید از جارو برقی استفاده کنید. در این زمان بهترین استفاده از جارو شارژی است که نیازی به سیم‌برق ندارد.

جارو برقی مناسب چه فضاهایی است؟

 • اگر به دنبال نظافت و تمیزی کل خانه هستید، استفاده از جارو برقی می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.
 • با استفاده از جارو برقی می‌توانید کل سطوح از جمله سرامیک، فرش، موکت، چوب و فضاهای مسطح دیگر را جارو کنید.
 • همه‌ی جارو برقی‌ها جاذب مایعات نیستند، اگر به دنبال مکش مایعات هستید بهتر است جارو برقی دومنظوره تهیه کنید. که علاوه بر مکش گرد و غبار، مکش مایعات را هم انجام می‌دهد.
 • حتما جارو برقی که استفاده می‌کنید بهتر است، پاکت‌دار باشد تا گرد و خاک جمع شده را دوباره به محیط بازنگرداند.

جارو شارژی بهتر تمیز می‌کند یا جارو برقی؟

جارو برقی بخریم یا جارو شارژی؟ یکی از مهم‌ترین معیارها در زمان خرید جارو، قدرت تمیزکنندگی و پاک‌کنندگی آن است. جارو برقی در مقایسه با جارو شارژی قدرت مکش و تمیزکنندگی بسیار بالاتری دارد. جاروهای شارژی بیشتر برای فضاهای کوچک طراحی شده‌اند و توان مکش آن‌ها برای گرد و خاک و آشغال‌های ریز بسیار مناسب است. بعضی از جارو برقی‌ها توانایی مکش آب را دارند و دومنظوره هستند، درصورتی که جارو شارژی به هیچ عنوان نمی‌تواند مکش آب و مایعات داشته باشد. چرا که درصورتی که مایعات را جذب کند به موتور فشار وارد می‌شود و ازکار می‌افتد.

ظرفیت کیسه جارو شارژی بیشتر است یا جارو برقی؟

جارو برقی دو نوع مخزن دارد، یکی با پاکت و دیگری بدون پاکت است. در هر دو نوع، کیسه و مخزن جارو برقی بسیار بزرگتر از جارو شارژی است. اگر هدف از نظافت؛ تمیزکاری‌های کوچک است، پیشنهاد می‌کنیم از جارو شارژی استفاده کنید.
پاکت کوچک جارو شارژی هرچند روز یکبار پر می‌شود، اما پاکت جارو برقی بسیار بزرگتر از جارو شارژی است و برای مدت‌ها می‌توان از آن استفاده کرد.

دسترسی به فضاهای مختلف در جارو برقی بهتر است یا جارو شارژی؟

اگر قصد دارید تا روزانه کل خانه را جارو کنید، استفاده از جارو شارژی گزینه مناسبی نیست. جارو شارژی برای استفاده طولانی‌مدت طراحی نشده و در صورتی که طولانی‌مدت استفاده شود، ممکن است به موتور آن فشار وارد شود و از کار بیفتد.
اگر قصد تمیز کردن گوشه‌ای از خانه را دارید که کفی جارو برقی برای آن بزرگ است، می‌توانید از جارو شارژی و سری‌های ظریف آن استفاده کنید. شاید قدرت مکش جارو شارژی به اندازه جارو برقی نباشد اما برای تمیز کردن گرد و غبار گزینه بسیار مناسبی است.

برای استفاده‌های طولانی‌مدت کدام جارو مناسب است؟ جارو شارژی یا جارو برقی؟

همانطور که گفتیم؛ موتور جارو شارژی به گونه‌ای طراحی شده که برای طولانی‌مدت نمی‌توان از آن استفاده کرد. از طرفی؛ باطری جارو شارژی حداکثر برای ۱ ساعت روشن بودن شارژ دارد.
اما جارو برقی دارای موتور بسیار قوی‌تری است. برای روشن ماندن و جارو زدن علاوه بر اینکه به موتور جارو فشاری وارد نمی‌شود، به دلیل استفاده از برق محدودیتی در زمان نخواهید داشت.
اکنون می‌دانید که با توجه به مدت زمانی که می‌خواهید از جارو استفاده کنید، می‌توانید انتخاب کنید که جارو برقی بخریم یا جارو شارژی.

چه ویژگی‌هایی در انتخاب بین جارو شارژی و جارو برقی مهم است؟

علاوه بر مواردی که ذکر شد ویژگی‌های دیگری هستند که دقت و توجه به آن در انتخاب اینکه جارو برقی بخریم یا جارو شارژی حائز اهمیت است. این ویژگی‌ها عبارتند از: نوع و جنس بدنه، میزان سر و صدا در زمان روشن بودن، لوازم جانبی همراه جارو برقی یا جارو شارژی، میزان مصرف انرژی و…

جمع‌بندی انتخاب و خرید جارو برقی یا جارو شارژی؟

با توجه به مطالبی که عنوان شد، باید به جواب این سوالتان که جارو برقی بخریم یا جارو شارژی، رسیده باشید. برای خرید یک جارو شارژی یا جارو برقی باید تمام جوانب آن را بسنجید و تمام ویژگی‌هایش را در نظر بگیرید.
آنچه بیش از هرچیز دیگری اهمیت دارد و باید در حین انتخاب به آن توجه کرد، معایب و مزایای جارو برقی و جارو شارژی است.