در شرایط و وضع اقتصادی موجود یکی از مهم‌ترین و بزرگترین چالش‌ها تامین خرج و مخارج مورد نیاز برای برگزاری جشن عروسی و هزینه‌های جانبی آن است. هزینه‌هایی همچون تامین مخارج عروسی، اجاره خانه، خرید خانه و…. که هم عروس خانم و هم آقای داماد در آن دخیل هستند.
قطعا بدون داشتن سرمایه کافی یا یک منبع مالی عملی کردن این کارها بسیار سخت و مشکل خواهد بود، از این رو ما در ادامه این مقاله راه‌کارهایی را به شما پیشنهاد می‌کنیم تا با داشتن سرمایه اندک بتوانید مخارج جشن عروسیتان را تامین کنید. هزینه‌هایی چون تسهیلات، وام بانکی و …. که می‌توانند در این شرایط بسیار کمک‌کننده و لازم باشند.

کمک هزینه ازدواج آینو

کمک هزینه ازدواج آینو

خرید جهیزیه، یکی از مهمترین دغدغه‌های هر دختر و خانواده‌ای است و دقت و وسواس زیادی نیاز دارد. از طرفی باید با مدیریت تمامی هزینه‌ها بهترین انتخاب را داشته باشند.
آینو؛ سامانه‌ای است که به شما کمک می‌کند که یک ازدواج آسان را تجربه کنید. کمک هزینه بلاعوض خرید جهیزیه، وام جهیزیه، خرید جهیزیه عروس با تخفیف و قیمت‌های مناسب از طریق فروشگاه‌های معتبر و قابل اعتماد، خدمات تشریفات و مراسم ازدواج و کمک هزینه ازدواج نمونه‌هایی از خدمات آینو است که همه می‌توانند از آن استفاده کنند.

بیمه ازدواج

بیمه ازدواج

بیمه ازدواج بحث جدیدی است که هنوز به صورت گسترده بین مردم رایج نشده است از این رو کمتر کسی از آن اطلاعات دارد و از مزایای آن استفاده می‌کند. بیمه ازدواج همچون بیمه عمر است، به این صورت که بیمه‌کننده باید به صورت ماه به ماه حداقل به مدت ۵ سال مبلغ مشخصی را پرداخت کند تا بتواند از مزایای این بیمه بهر‌مند شود.
مدارک مورد نیاز برای استفاده از بیمه ازدواج به شرح زیر است:

 1. دفترچه درمانی بیمه تامین اجتماعی
 2. اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه زوجین
 3. اصل و کپی صفحات عقدنامه
 4. تعهد کتبی که نشان دهد زوجین اولین بار است که ازدواج کرده‌اند.

لازم است بدانید این بیمه هنوز نتوانسته به شرایط مطلوبی برسد و ممکن است کم و کاستی‌هایی در این میان داشته باشد، حتی ممکن است در برخی موارد نتوانید از مزایای این بیمه استفاده کنید پس بهتر است در ابتدا به عنوان بیمه عمر به آن نگاه کنید تا شاید در سال‌های آینده بیمه ازدواج بتواند جایگاه خود را در جامعه پیدا کند. اما تسهیلاتی که بیمه ازدواج بعد از۲ الی ۵ سال در اختیار بیمه شونده قرار می‌دهد به شرح زیر بوده است:

 • کمک هزینه پرداخت مهریه تا سقف ۹۰ درصد سپرده
 • کمک هزینه مسکن یا جهیزیه تا سقف ۸۰ درصد سپرده
 • کمک هزینه تولد اولین فرزند به میزان ۲۰ درصد سپرده
 • کمک هزینه برگزاری مراسم عروسی به میزان ۸۰ درصد سپرده
 • کمک هزینه مشاوره ازدواج تا سقف ۳۰ درصد سپرده

کمک هزینه تامین اجتماعی

کمک هزینه تامین اجتماعی

یکی دیگر از کمک هزینه‌های ازدواج استفاده از کمک هزینه تامین اجتماعی بوده است، در این طرح اگر فرد بیمه شونده در ۲ الی ۵ سال اخیر به مدت ۷۲۰ روز بیمه تامین اجتماعی بوده باشد می‌تواند از تسهیلات آن استفاده کند. البته میزان تسهیلاتی که به فرد داده می‌شود بستگی به میزان سپرده و میانگین حقوق آن در ماه‌های اخیر دارد.
نحوه محاسبه میزان تسهیلات فرد به این صورت است:
جمع میزان دریافتی مشمول در دوسال اخیر قبل از ازدواج تقسیم بر ۲۴

برای دریافت این تسهیلات باید زن و شوهر در ابتدا تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی باشند تا بتوانند از مزایای آن استفاده کنند.

وام ازدواج

وام ازدواج

یکی از مطمئن‌ترین و رایج‌ترین کمک هزینه‌های ازدواج، وام ازدواج است که معمولا سقف آن هرساله با توجه به شرایط اقتصادی موجود افزایش پیدا خواهد کرد، برای استفاده از این وام تنها دو سال بعد از گذشت ثبت ازدواج زمان دارید تا برای دریافت آن اقدام کنید در غیر اینصورت وامی به شما تعلق نخواهد گرفت.
اما بهترین زمان چند روز بعد از ثبت تاریخ عقد است چرا که ممکن است فرآیند دریافت وام چندین ماه زمان ببرد.

 شرایط دریافت وام ازدواج به شرح زیر است:

 • ابتدا باید زن و شوهر در بانک مورد نظر حساب پس‌انداز به همراه مبلغی سپرده داشته باشند.
 • تعداد ضامن‌ها و سختگیری در این مورد به بانک مورد نظر بستگی دارد، برخی از بانک‌ها با توجه به حقوق دریافتی ضامن ممکن است یک ضامن را برای هر دو قبول داشته باشند اما در بانک‌های دیگر ممکن است هر کدام از زوجین به یک ضامن نیاز داشته باشند.
 • ضامن می‌تواند یک کارمند رسمی، جواز کسب، نیرو مسلح، موسسات عمومی، کارمند بازنشسته، نیرو انتظامی و … باشد که باز هم پذیرش ضامن به بانک مورد نظر بستگی دارد، شرایط هر بانک متفاوت است.
 • ضامن‌ها حتما باید در آن بانک حساب سپرده فعال داشته باشند.
 • مهلت بازپرداخت وام ۴۸ ماه است و میزان سود دریافتی از این وام حدود ۴ درصد خواهد بود، این میزان سود مانند وام‌های قرض‌الحسنه است.
 • کارمزد دریافتی سالانه بانک، هر ساله در اولین قسط از حساب مورد نظر کسر خواهد شد.
 • اگر فرد وام گیرنده از خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران باشد میزان وام دریافتی دو برابر خواهد شد.
 • اگر زوجین ضامن نداشتند، می‌توانند از حساب یارانه خود به عنوان ضامن استفاده کنند.

دریافت وام از بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری

دریافت وام از بانک

برای دریافت وام کالا می‌توانید به بانک‌هایی چون صادرات، ملی و … مراجعه کنید. این بانک‌ها با توجه به میزان سپرده  شما می‌توانند مبلغی وام را در اختیارتان قرار دهند که البته میزان سود و زمان بازپرداخت آن بسیار متفاوت از وام ازدواج خواهد بود. امروزه برای دریافت وام کالا تا سقف ۱۰ میلیون به یک ۱ ضامن، وام‌های ۲۰ میلیون به ۲ ضامن و وام تا سقف ۵۰ میلیون به ۳ ضامن نیاز دارید.
میزان سود برگشتی در اینگونه وام‌ها برابر با ۱۵ الی ۲۰ درصد خواهد بود که در مقایسه با ۴ درصد وام ازدواج مبلغ بسیار بالایی می‌تواند باشد. مهلت بازپرداخت اینگونه وام‌ها از ۲ الی ۵ سال می‌باشد که با توجه به سود دریافتی بسیار منصفانه و منطقی خواهد بود.

سایر تسهیلات دریافتی کمک هزینه ازدواج

علاوه بر مواردی که ذکر شد تسهیلات دیگری وجود دارد که میتوان از آن‌ها استفاده کرد از جمله وام‌های دانشجویی، مساعده‌های شرکتی و همچنین وام مسکن زوجین خانه اولی از جمله تسهیلات کمک هزینه‌های ازدواج بوده‌اند.